Aktualności
early harvest 1
Elegancko biała dla oka, a na zewnątrz intensywnie zielona…
Jak co roku, na początku zbiorów oliwek podejmujemy decyzję aby kosztem niższych plonów tłoczyć unikalną, doskonałej jakości oliwę ze wcześniej zebranych oliwek z wyselekcjonowanych ponad 100 letnich drzew, które są pod szczególną naszą opieką. Oliwki te są zbierane ręcznie i poddane starannej selekcji.
Zebrane oliwki muszą być w ciągu pięciu godzin od zbioru poddane obróbce w tłoczni co daje nam specjalną oliwę "Primera Cosecha" – „Wczesny zbiór”. Jest to jedna w swoim rodzaju doskonała oliwa, która jest bardzo delikatna, zwana czasem płynnym złotem. Jedyna w swoim rodzaju, trudno ją porównać do innych oliwa a też nie pomylisz ją z inną oliwa.

Niedługo będzie w naszym sklepie i to tylko przez krótki czas… a szkoda.

Arbequina

Ta odmiana jest charakterystyczna dla Katalonii (Tarragona i Lérida) oraz dla Alto Aragon, choć obecnie jej uprawa rozprzestrzeniła się niemal na cały kraj. 
Odmiana ta bierze swoją nazwę od miasta Arbeca.
Oliwka tej odmiany daje bardzo płynną oliwę o słodkim posmaku w którym nie ma prawie goryczki a za to są wyczuwalne pikantne smaki. 
Oliwa ma owocowy aromat jabłek, bananów i migdałów.
W naszym sklepie można kupić oliwę zrobioną tylko i wyłącznie z tej odmiany i nazywa się oczywiście 100% Arbequina (500ml)

Cornicabra

Ten rodzaj oliwek jest drugim hiszpański rodzajem pod względem wielkości uprawianego areału. 

Uprawiana jest głównie w prowincji Toledo, Ciudad Real i Madrycie, ale także w prowincji Cáceres i Badajoz. Nazwa nawiązuje do zakrzywionego kształtu owocu przypominającego kozi róg.

Z początku, łagodna o intensywnym smaku i zapachu aby zaraz po przełknięciu poczuć ostrość. Kolor bardzo słoneczny z zielonymi refleksami.
Idealnie nadaje się do marynat, przygotowywanych z pieczarkami, czosnkiem i czerwoną cebulą - specjalnie do polędwiczek wieprzowych.

W naszym sklepie można kupić oliwę tej odmiany pod nazwą "Montes De Toledo" (PDO), która jest wytłaczana tylko i wyłącznie z oliwek, które rosną w okolicy Toledo.

Hojiblanca

 

Ostatnia odmiana oliwek, wchodząca w skład naszej najlepszej oliwy EVOO PREMIUM "black label"

Uprawiana jest głównie w okolicy Malagi, Cordoby, Granady i Sewilli. Jej nazwa odnosi się do białego koloru liści. Jest to specyficzna odmiana, która jest używana zarówno do produkcji oliwy jak i do oliwek stołowych.

Jej smak charakteryzuje się zapachem świeżo skoszonej trawy, karczochami i ziołami. Na początku jest słodka z lekką goryczką a finiszuje ostrością z nutką kwaskowatości.

Picual

jedna z czterech odmian oliwek, które wchodzą w skład naszej najlepszej oliwy EVOO PREMIUM "black label".

W Hiszpanii uprawiana na ponad 900 tysiącach hektarów, głównie w Jaen, Kordoba i Granada, ponadto jej uprawa rozprzestrzeniła się na inne obszary, takie jak: Castilla La Mancha. 

Nazwa tej odmiany odnosi się do kształtu owoców przypaminającego szczyt wzniesienia w Jaen...

Oliwa z tej odmiany jest ceniona za wysoką trwałość na utlenianie, co daje dużą odporność na działanie wysokich temperatur w kuchni i jest idealnym miejscem do konserwowania surowych lub gotowanych potraw.

Oliwa o wielkiej osobowości, pełna wyczuwalnych świeżych oliwek, wyczuwalne lekkie swędzenie podniebienia i intensywna gorycz z pikantnym touche. 
W tej odmiany istnieją różnice występujace pomiędzy oliwkami dojrzewającymi w górach i na równinach, pierwsze z nich są w pełni nasycone olejkami, gorzki i nieco "zdrewniałe" w smaku. W górach są bardziej słodkie i świeże i mają przyjemny aromat.

Picudo

Jest to jedna z najsłynniejszych odmian andaluzyjskich, można ją spotkać w prowincji Cordoba, Granada, Malaga i Jaen. Odmiana ta uprawiana w tych czterech regionach różni się nieznacznie, co powoduje dodatkowe podział. Odmiana bierze swoją nazwę od kształtu owoców przypominających w swoim kształcie sutek.

Odmiana daje aromatyczne oleje, charakteryzujące się smakiem zielonych owocowy z nutą zielonego jabłka. Oliwa nadaje się idealnie do smażenia ponieważ ma podwyższoną temperaturę wrzenia. Oliwę tą możecie Państwo kupić w naszym sklepie pod nazwą "Traditional".